Sillyon Antik Kenti 4.5.2022

Sillyon Antik Kenti

Antalya merkeze yaklaşık 20 km uzaklıkta olan bu antik kent, hiç kazı yapılmamasına rağmen oldukça güzel durumda. Bir tepe üstü ve civarında kurulmuş. Savunması aşılamaz bir kent. Hatta Büyük İskender’in Hindistan a kadar büyük fetihler yapmış olmasına rağmen Anadolu da alamadığı iki kent devletinden biri olmuş. Diğeri de Termessos.

Sillyon, Antalya’nın Serik ilçesinde bulunan kale ve antik bir kent.

Serik ilçesine 15 km. uzaklıkta olan Sillyon, Pamfilya’da Aspendos ile Perge arasındaki bir tepe üzerinde kurulu bir kaledir. Bu kale, bugün harabe durumundadır.
M.S. 2’inci yüzyılda Bergama Krallığı’na bağlı olarak, bugünkü Yanköy yakınlarında bulunan Koçhisar Tepesi’nde kurulmuştu. Antik devrin en zengin kalelerinden birisiydi.

Sillyon sarp kenarlı bir tepenin üzerinde kurulduğundan şehri surlarla kuşatmaya gerek duyulmamıştır. Sadece eğimin en az olduğu batı ve güneybatı bölümlerinde surlar, kuleler, siperler dikilmiştir. Bunlar, özenli bir taş işçiliği ve büyük teknik uzmanlık sergilemektedir.

Yöre halkı tarafından “Asar” diye anılır.

Tarihin derin izlerini taşıyan antik kent Sillyon M.Ö. üçüncü yüzyılda kendi adını taşıyan madeni parasını basmaya başlamıştır. Muhtemelen Roma dönemi Sillyon olarak değişen şehrin ismi, bu paraların üzerinde Sylviys olarak geçer.Bizans dönemi psikoposluk merkezi olan Sillyon, Selçuklu dönemi’de yaşamıştır.

Pamfilya bölgesinin önemli yerleşimi olduğunu düşündüğümüz Sillyon antik yerleşim kalıntıları tepe yamaşlarına yayıldığı ve tepenin batı yönünde Helenistik dönem izlerini taşıyan surlarla çevrili Akropolis bulunmakta.[1] Bu surları kuleler, kapılar ve kente çıkılan yollar tamamlamaktadır. Kentin kapısı tepenin batı yanındaki surlar üzerindedir. Tepeye çıkıldığında kuzeybatı yönünde ev kalıntıları, sokaklar, batıda ise Selçuklu Camii,[2] Bizans Kilisesi ve sarnıç görünmektedir. Tepenin güneybatı eteğinde 8.000 kişilik tiyatro ve yanında odeon bulunmaktadır.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Sillyon

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.